Димоходи та вентканали
Від правильної роботи димоходів та вентканалів безпосередньо залежить наше здоров'я та наших близьких, адже найбільшу кількість отруєнь чадним газом спричиняє саме порушення тяги. Особливо пильними мають бути користувачі газових приладів з відводом продуктів згорання в димоходи - котлів та водонагрівачів. Обов'язково треба перевіряти тягу перед кожним використанням газових приладів.
Димарі необхідно періодично оглядати та за необхідності прочищати чи ремонтувати.
При несправних димоходах та вентканалах (далі - ДВК) шкідливі продукти горіння замість того, щоб виводитися назовні, накопичуються в приміщенні. Тож ДВК - система повсякчас повинна бути цілою та справною. Для цього її треба періодично обстежувати, а у разі необхідності прочищати і ремонтувати.
ПЕРІОДИЧНІСТЬ ОБСТЕЖЕННЯ ДВК
Димові канали опалювальних печей, ємкісних водонагрівачів для опалення, опалювальних котлів, які працюють сезонно, перевіряються один раз на рік, перед початком опалювального сезону. Якщо такі прилади працюють цілий рік – двічі на рік (навесні і восени).
Димові канали опалювально-варильних печей - не рідше 1 разу на 6 місяців (навесні і восени).
Димоходи із перетином, меншим за перетин димовідвідного патрубка газового приладу, мають обслуговуватись щонайменше кожні 2 місяці.
Вентиляційні канали обслуговуються одночасно з димовими. Якщо димові канали відсутні, то вентканали підлягають перевірці один раз на рік.
ДИМОХОДИ: СПЕЦИФІКАЦІЯ МАТЕРІАЛУ
На періодичність обслуговування ДВК впливає матеріал, з якого виготовлені димоходи:
Димові канали від газових проточних і ємкісних водонагрівачів для гарячого водопостачання та ресторанних плит при цегляних і комбінованих (цегляні та азбестоцементні, цегляні та керамічні) димоходах | 1 раз на 6 місяців | ||
Димові канали від газових протічних і ємкісних водонагрівачів для гарячого водопостачання та ресторанних плит при металевих (з товщиною стінки не менше 3мм), азбестоцементних і гончарних димоходах | 1 раз на рік (перед початком опалювального сезону) | ||
Димохід із спеціальних блоків жаростійкого бетону |
ПЕРЕВІРКА ТА ПРОЧИСТКА ДВК
Щоб перевірити справність димоходів та вентиляційних каналів, Вам необхідно звернутися до спеціалізованої організації, яка має дозвіл на виконання цих робіт від Державної служби України з питань праці, підготовлений персонал та необхідне обладнання. Таких фахівців ще називають сажотрусами. Їхня робота - перевіряти, щоб в димоходах і вентиляційних каналах не було засмічень. У разі необхідності фахівці спеціалізованої організації прочищають або відремонтують ДВК, перевіряють щільність, відокремленість, справність оголовків і наявність нормальної тяги спеціальним приладом. Результати перевірки оформляють актом.
ЯК ПРОХОДИТЬ ПЕРЕВІРКА ДВК
Періодичні перевірки ДВК багатоквартирних будинків, спеціалізовані організації заздалегідь погоджують з балансоутримувачем – це може бути ЖЕК або об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, а в селах - з місцевою владою. Мешканці повідомляються про візит пічників завчасно шляхом оголошень, розміщених на інформаційних дошках біля під’їздів. Під час обходу домоволодінь, на вимогу власника житла, сажотруси мають пред'явити посвідчення.
Якщо представник організації, яка здійснювала перевірку, виявляє несправність каналів, він має попередити вас під розписку про небезпечність користування газовими приладами, а акт перевірки передати до газового господарства для вжиття відповідних заходів. Інформацію щодо організацій, які проводять роботи з обслуговуванню димоходів та вентиляційних каналів можна отримати на сайті Управління Держпраці у Тернопільській області.
В зимовий період, не рідше одного разу на місяць, власники приватних будинків повинні проводити огляд оголовків димоходів, щоб вчасно запобігти їх обмерзанню і закупорці.
ХТО ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ЗА СТАН ДВК
Відповідно до Правил безпеки систем газопостачання відповідальність за стан димових та вентиляційних каналів у житлових будинках покладається на керівників житлово-експлуатаційних організацій, у житлових кооперативах - на голову, у приватних будинках - на власників. Щоб акти перевірки були своєчасно надані до газового господарства, також дбає власник.
Контроль за проведенням перевірок стану димових і вентиляційних каналів повинні забезпечувати житлово-експлуатаційні організації та керівники (власники) будинків.
Витрати на прочистку димових та вентиляційних каналів в структурі тарифу на розподіл природного газу не передбачені, тому оплачуються споживачем особисто відповідно до прайсу спеціалізованої організації.
ПрАТ "ТЕРНОПІЛЬГАЗ" застерігає:
У випадку відсутності актів чи отриманні акту з негативним висновком газове господарство може ініціювати відключення споживача від газопостачання. Несправність ДВК загрожує виникненням аварійної ситуації та небезпекою отруєння мешканців.