Шановні абоненти! Будь ласка, передавайте показники лічильників з 1 по 5 число кожного місяця та у разі виявлення запаху газу дзвоніть 104 У разі виявлення запаху газу дзвоніть 104

Порядок комерційного обліку по об’єктах побутових споживачів

З 2011 року усі побутові споживачі природного газу у межах ліцензійної діяльності ПрАТ «Тернопільгаз» забезпечені лічильниками газу. 

Побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов’язаний щомісяця, станом на 01 число місяця, знімати фактичні показники лічильника газу та протягом п’яти діб (до 05 числа включно) надавати їх ПрАТ «Тернопільгаз» у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.  

Побутовий споживач - це споживач, що є фізичною особою та який використовує природний газ для власних потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність. 

У разі неотримання газорозподільним підприємством до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показників лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об’єм розподілу та споживання природного газу по об’єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об’єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог Кодексу ГРС

Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть показник лічильника газу, формування об’єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця буде здійснюватись з урахуванням наданих показників.  

Група споживання по кожному об’єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається ПрАТ «Тернопільгаз» згідно з Кодексом ГРС. Номер групи споживання зазначається Оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу та в рахунках ПрАТ «Тернопільгаз» про сплату послуг з розподілу природного газу. Група споживання відображає річний профіль споживання природного газу в розрізі календарних місяців середньостатистичним побутовим споживачем у відповідній групі за ознаками складу газових приладів і пристроїв, категорії будинку (індивідуальний, багатоквартирний) та в окремих випадках з урахуванням опалювальної площі та наявності централізованого гарячого водопостачання.  

Згідно Кодексу ГРС визначено 17 груп споживання (додаток1 Кодексу ГРС), для Тернопільської області найрозповсюдженішими групами є №6 і №7 - для багатоквартирних будинків, а також №8, №9, №14, №15, №16 і №17 - для індивідуальних (приватних) будинків, в залежності від характеру газоспоживаючого обладнання, кількості прописаних і опалювальної площі. При зміні критеріїв (зокрема зміні приладів або площі), за якими побутовий споживач був віднесений до певної групи споживання, споживачу присвоюється інша група споживання. 

На підставі групи споживання побутового споживача та його річного споживання природного газу за останні 12 календарних місяців, по об’єкту побутового споживача визначаються планові місячні об’єми споживання природного газу, виходячи з місячної частки від планового річного об’єму споживання природного газу, визначеної в додатку 1 Кодексу ГРС

У разі, якщо по об’єкту споживача (та за новими об’єктами споживачів (замовників)) період фактичного споживання газу менше 12 місяців, планові місячні об’єми споживання природного газу визначаються, виходячи з даних річного обсягу споживання природного газу, визначеного на 1 особу чи 1 м кв. для відповідної групи споживання.  

ПрАТ «Тернопільгаз» має право здійснювати контрольні зняття показників лічильника природного газу споживача та зобов’язаний не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показників лічильника газу (з урахуванням встановленого строку для контрольного огляду вузла обліку) та формувати об’єм розподілу і споживання природного газу по об’єкту споживача за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показників лічильника газу, з урахуванням його фактичних показників. 

Якщо у споживача, який використовує природний газ комплексно (для опалення, приготування їжі та/або підігріву води), на дату контрольного зняття показниківзасобів вимірювальної техніки показники лічильника газу будуть менші, ніж надані споживачем за попередній місяць в опалювальний період, то ці контрольні показники вважаються фактичними показниками лічильника природного газу станом на 01 число місяця, в якому провадиться таке контрольне зняття показниківзасобів вимірювальної техніки. 

Для підтвердження показників приладу обліку їх фіксація може здійснюватись в тому числі за допомогою фото- та відеозйомки. Такі дії, передбачені главою 9 Розділу Х Кодексу ГРС та вчиняються для уникнення некоректних розрахунків за надані послуги з розподілу природного газу. Дана процедура є важливою як для ПрАТ «Тернопільгаз», так і для самого споживача, оскільки фактичний показник лічильника природного газу забезпечує достовірність обліку.  

Розрахунок планових місячних обсягів споживання на наступний календарний рік визначається газорозподільним підприємством з урахуванням підсумків поточного календарного року.